בעזרת ה יתברך

מתוך ה"מגיד"

הגדה של חמ"ד

"משעבוד לגאולה"

              המסר העיקרי של ההגדה (פניני הלכה)

 

כדי להבין בשלמות את מגמת ההגדה והסיפור ביציאת מצרים, צריך להתבונן בשאלת הבן החכם ובתשובתו, שהוא הבן המובחר, ותפילתנו שכל הבנים יתפתחו ויתעלו עד שיהיו חכמים.

תחילה הבן החכם שואל באופן מפורט, שנאמר: "כִּי יִשְׁאָלְךָ בִנְךָ מָחָר לֵאמֹר, מָה הָעֵדֹת וְהַחֻקִּים וְהַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר צִוָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ אֶתְכֶם" (דברים ו, כ). בתחילה התשובה עוסקת ביציאת מצרים, ומתוך כך ההסברה מתרחבת לייעודו הכללי של עם ישראל: לבוא לארץ ישראל, לדבוק בה' ולקיים את כל מצוותיו, ולזכות בטובה האלוקית. שנאמר (דברים ו, כא-כה): "וְאָמַרְתָּ לְבִנְךָ עֲבָדִים הָיִינוּ לְפַרְעֹה בְּמִצְרָיִם, וַיּוֹצִיאֵנוּ ה' מִמִּצְרַיִם בְּיָד חֲזָקָה. וַיִּתֵּן ה' אוֹתֹת וּמֹפְתִים גְּדֹלִים וְרָעִים בְּמִצְרַיִם בְּפַרְעֹה וּבְכָל בֵּיתוֹ לְעֵינֵינוּ. וְאוֹתָנוּ הוֹצִיא מִשָּׁם לְמַעַן הָבִיא אֹתָנוּ לָתֶת לָנוּ אֶת הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֵינוּ. וַיְצַוֵּנוּ ה' לַעֲשׂוֹת אֶת כָּל הַחֻקִּים הָאֵלֶּה, לְיִרְאָה אֶת ה' אֱלוֹהֵינוּ, לְטוֹב לָנוּ כָּל הַיָּמִים, לְחַיֹּתֵנוּ כְּהַיּוֹם הַזֶּה. וּצְדָקָה תִּהְיֶה לָּנוּ כִּי נִשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת אֶת כָּל הַמִּצְוָה הַזֹּאת לִפְנֵי ה' אֱלוֹהֵינוּ כַּאֲשֶׁר צִוָּנוּ". הרי לנו, שהמגמה של ליל הסדר – שמתוך הסיפור ביציאת מצרים – ניטע בלבבות הבנים והבנות חשק להשתייך לעם ישראל, לנחול את הארץ המובטחת, לדבוק בה' ולקיים את כל מצוותיו.

הלכה

סיפור

               ויכוח למטה ולמעלה
 

"כשסיפר על גזירת 'כל הבן היילוד היאורה תשליכוהו', פרצה האשה בבכי מר. 'אילו היה הקב"ה מזכה אותי בבן', אמרה, 'הייתי נוהגת בו אחרת. לא הייתי מאפשרת לאיש לפגוע בו. לא הייתי נוהגת עמו כפי שהקב"ה נוהג בנו'...

(להמשך קריאה לחץ כאן/ אתר חב"ד)

תחפן הנוגש

             סיפור שחיבר הרב משה צבי נריה זצ"ל

            לקראת פסח- לילדים

 

תח- פן הנוגש- באדיבות הגב' צלה בראלי- לחץ כאן

               

פעילות לליל הסדר

              הילדים יכינו הפעלות הקשורות למגיד

שק של מכות

הילדים מכינים שק מאלבד חום (גוזרים ריבוע חום+ רצועה צרה לקשירת השק) ומכניסים לתוכו אביזרים הקשורים לעשר המכות. בהגעה לסיפור המכות בשולחן הסדר הילדים יוציאו את החפצים ויספרו דרכם על עשר המכות.

בכל החפצים יש לשמור על ניקיון הכשרות לפסח

 • דם- כוסית צבועה בטוש ארטליין אדום/ 2 כוסיות קטנות של יין חד"פ. ממלאים את הכוס הראשונה במעט מים אדומים (ניתן לצבוע ע"י קרפ אדום) ומכניסים את הכוסית השניה לתוך הכוסית הראשונה. מעט מהנוזל האדום עולה מעט לדפנות הכוס. סוגרים את המרווח בין שתי הכוסות ע"י דבק חם.

 • צפרדע- קיפולי אורגימי- צפרדע לסרטון הסבר לחץ כאן.  או גזירה של צילומים של הרבה מאוד צפרדעים, הילדים יפזרו את התמונות בכל מקום בשולחן ובסלון.

 • כינים-שקית עם סוכריות קטנות של עוגה בצבע חום- לשים לב שהסוכריות יהיו כשרות לפסח

 • ערוב- ניתן לקנות בעלי חיים הגדלים במים/ להביא חיות משחק מהבית/ לצייר

 • דבר- יצירה של בהמות לדוג' פרות מצלחות נייר,בעלי חיים מנייר כסף

 • שחין- דפים לבנים מגולגלים כטבעות על הידיים ומציירים עליהם עיגולים בצבע אדום.

 • ברד- ניתן לרכוש "כדורים שגדלים במים" (צריך להזהיר מילדים קטנים)/ להכין כדורים קטנים מצמר גפן ולצבוע בצהוב/ פונפנים קטנטנים צהובים- זכר לאש שהיתה בברד. לחוויה בכיתה אפשר להקפיא בקבוק מיץ תפוזים, לרסק אותו (אפשר עם פטיש עטוף בשקית) ולתת לילדים.

 • ארבה- לצלם את התמונה של הארבה מספר רב של פעמים והילדים יפזרו על השולחן.

 • חושך- הכנת כיסוי לעיניים לחץ כאן- להשתמש בתרשים הבסיסי- מצד אחד לצבוע בצהוב  מהצד השני בשחור-סמל לכך שליהודים היה אור במושבתם.

 • בכורות- כותבים על פתקים את כל שמות הבכורים במשפחה המורחבת.

ארבעת הבנים

 • הכנת בובות אצבע של ארבעת הבנים- ניתן להשתמש בדמויות קנויות/ מודפסות/ שהילדים יכינו בעצמם.

טיפ משפחתי: "ויצאו ברכוש גדול"

 • בזמן שהילדים מכסים את העיניים במכת חושך.. ההורים ממלאים את השולחן באוצרות (פרסים רבים... כמובן שאין צורך בעלויות גבוהות). הילדים לא לוקחים- כמו שעמ"י במצרים לא לקחו מהרכוש של המצרים. עד יציאת מצרים- כשמגיעים בהגדה ל"בצאת ישראל ממצרים"- כל הילדים מקבלים מהרכוש העצום שעל השולחן- חוויה משפחתית

לתכנים ותוכנית בחמ"ד - לחץ כאן

לדף הבית "הגדתא" בחמ"ד - לחץ כאן

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now