בעזרת ה יתברך

ארבע כוסות

הגדה של חמ"ד

"משעבוד לגאולה"

               ארבע כוסות (פניני הלכה)

תיקנו חכמים לשתות ארבע כוסות יין בליל הסדר כדי להרבות בשמחת הגאולה, וכביטוי לחירות. ואמנם בכל יום טוב יש מצווה לשמוח על ידי שתיית יין, אולם בפסח הוסיפו חכמים ותיקנו לשתות ארבע כוסות על סדר ההגדה, כדי שעניין השמחה יבוא לידי ביטוי מוחשי בכל שלביו של ליל הסדר. שכל חלק מחלקי ההגדה נאמר על כוס יין. את הקידוש אומרים על הכוס הראשונה, ולכן מוזגים לכל המסובים את הכוס לפני אמירת הקידוש. את הסיפור ביציאת מצרים והמחצית הראשונה של ההלל אומרים על הכוס השנייה, ולכן מוזגים אותה לפני שמתחילים לומר את ההגדה, כדי שכל ההגדה תאמר על כוס יין. את ברכת המזון אומרים על הכוס השלישית שמוזגים לפני אמירת ברכת המזון. אח"כ מוזגים את הכוס הרביעית, כדי לומר עליה את מחציתו השנייה של ההלל ואת ההלל הגדול. נמצא שכל מה שאנו אומרים בליל הסדר אנו אומרים על כוס יין.

הלכה

סיפור

               ארבע כוסות חלב
 

"כל חיי עבדתי קשה מאוד כדי להתפרנס מיגיע כפיי, ולא להזדקק לבריות", אמר בנחישות דעת. "יעבור עלי מה, לא אקח מקופת הצדקה. הקב"ה יוכל לעזור לנו בדרך אחרת" .... (להמשך קריאה לחץ כאן/ אתר הידברות)

פעילות לליל הסדר

              הילד יכין הפעלות הקשורות

              לסימנים בהם שותים ארבע כוסות

4 כוסות כנגד 4 לשונות של גאולה

  • גזירת לשונות הגאולה באדיבות פסג"ה בנימין עמ' 1- מחוררים שני עיגולים מצדי "לשון הגאולה" ומשכילים מנקה מקטרות/ חוט דייג עם חרוזים לקישוט בקבוק היין בכל אחת מארבע הכוסות.

  • ז"א ב"קדש" מניחים לשון אחת, על בקבוק אחד ובמגיד את השניה.. או שמניחים מראש את כל לשונות הגאולה.

4 כוסות כנגד 4 לשונות של גאולה וכנגד 4 שחייבים להודות

"וכל החיים יודוך סלה"- חבוש, יורדי הים, יולדת, מדבריות

  • אפשרות נוספת, גזירת רצועות של לשונות גאולה, הצמדת סקוצים בצדדים ל"עטיפת" בקבוקי היין לחץ כאן- עמ' 2-3(באדיבות פסג"ה בנימין- הגרפיקאית אירית סופר)

אפשרויות נוספות

* לחלק לכל ילד בקבוק יין קטן ריק עם חידות ובמהך ליל הסדר יוציא בכל פעם חידה וישאל.

* לחלק לכל ילד בקבוק יין קטן ריק ומספר פצפוצי שוקולד כשרים לפסח... הילד נותן להורה את פצפוצי השוקולד .. וההורה ממלא לילד במהלך הסדר.. על השתתפות, שירה בקול רם וכו'

                           *אבא ליום אחד ביקב טורא 

                          * סרטון הפקת יין/ חב"ד

                   

סרטונים

לתכנים ותוכנית בחמ"ד - לחץ כאן

לדף הבית "הגדתא" בחמ"ד - לחץ כאן

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now